Hot sale reasonable price melamine solo cup for Paris Manufacturers
Hot sale reasonable price melamine solo cup for Paris Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We thinks what clients think, the urgency of urgency to act from the interests of a client position of theory, allowing for greater quality, lessen processing costs, price ranges are much more reasonable, won the new and outdated shoppers the support and affirmation for Hot sale reasonable price melamine solo cup for Paris Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Turin , Hongkong , Bangladesh , Our company follows laws and international practice. We promise to be responsible for friends, customers and all partners. We would like to establish a long-term relationship and friendship with every customer from all over the world on the basis of mutual benefits. We warmly welcome all old and new customers to visit our company to negotiate business.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Flowmech Stall at Houseware Show 2016
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.










