Hot sale reasonable price melamine salad bowl Export to Spain
Hot sale reasonable price melamine salad bowl Export to Spain Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our intention is usually to satisfy our buyers by offering golden provider, great rate and good quality for Hot sale reasonable price melamine salad bowl Export to Spain, The product will supply to all over the world, such as: Czech , Austria , Dominica , Our company is an international supplier on this kind of merchandise. We offer an amazing selection of high-quality products. Our goal is to delight you with our distinctive collection of mindful products while providing value and excellent service. Our mission is simple: To provide the best products and service to our customers at the lowest prices possible.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Perfect for Gardening, Camping and Outdoors and Indoors.
Since the 1920s Falcon Enamelware has been an icon of British home life. It is instantly recognisable as a design classic.
But as well as timeless elegance, Falcon Enamelware has enduring strength. Enamelware is porcelain fused onto heavy-gauge steel, giving it many admirable qualities – durability, smoothness and chemical-resistance.
Enamelware brings out your inner girl guide / boy scout….
The name of Cornet Crockery has become a synonym of quality. We have become a prominent organization as manufacturer, supplier, wholesaler and retailer of Crockery products. We readily serve the most advance industries like restaurants, fast food joints, catering industry, catering display series, kitchen crockery and others.
Established in the year 2006 in Delhi, our organization is based on the fundamental values that shape our company. This helps us in permeating all our relationships with clients and other industries. The entire collection is crafted with high quality components and the infrastructure is well-supported by our diligent team of professionals. They work constantly under the guidance of Mr. Ajit Singh to offer our clients a quality range. We have state-of-art resources that include infrastructure, updated technology, raw materials and workforce. The high grade materials are procured form reliable vendors that are quality tested and quality assured.
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.










