Hot sale good quality christmas melamine dinnerware to Bangladesh Manufacturer
Hot sale good quality christmas melamine dinnerware to Bangladesh Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
To create more value for customers is our business philosophy; customer growing is our working chase for Hot sale good quality christmas melamine dinnerware to Bangladesh Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Slovenia , Palestine , We hope to have long-term cooperation relationships with our clients. If you are interested in any of our products, make sure you do not hesitate to send enquiry to us/company name. We ensure that you can be totally satisfied with our best solutions!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Melamine is notorious for chipping out on the back side when cutting. In this video I share my tools and techniques for creating clean cuts on both sides of melamine.
The blade I use in the video is a Freud LU97R010.
I did not make it clear in the video, but the images of the cuts you see are of the backside of the melamine, this is where the chip-out occurs. A proper melamine blade makes the back side of the cut look as good as the top side.
In Part II I will show you how to apply edge banding.
American Craftsman Workshop theme song and background music is sourced from www.JewelBeat.com.
Background song during cutting is “Ganging Up” from Jewel Beat
and can be found here-
http://www.jewelbeat.com/store/downloadtrackdetails.php?tId=142203
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!











