Hot-selling attractive price melamine butter knife Wholesale to Pakistan
Hot-selling attractive price melamine butter knife Wholesale to Pakistan Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We've been commitment to offer the competitive rate ,outstanding merchandise good quality, too as fast delivery for Hot-selling attractive price melamine butter knife Wholesale to Pakistan, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , Muscat , Rotterdam , If any product meed your demand, remember to feel free to contact us. We're sure your any inquiry or requirement will get prompt attention, high-quality merchandise, preferential prices and cheap freight. Sincerely welcome friends all over the world to call or come to visit, to discuss cooperation for a better future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
See more about OGGI Melamine Mixing Bowl Set – 3-Piece: http://stp.me/y/6562U/
Precision blind via cutting and part edge isolation of Melamine foam using G/X Series CO2 Laser from Vytek.
http://www.vy-tek.com
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!











