Hot sale Factory melamine two tone bowl to Kuwait Manufacturer
Hot sale Factory melamine two tone bowl to Kuwait Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We have now a hugely efficient team to deal with inquiries from buyers. Our goal is "100% client gratification by our solution high-quality, rate & our team service" and take pleasure in a great popularity among clients. With several factories, we will provide a wide assortment of Hot sale Factory melamine two tone bowl to Kuwait Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Lisbon , Portugal , Kuwait , With the growing of the company, now our products sold and served at more than 15 countries around the world,such as Europe,North America,Middle-east,South America,Southern Asia and so on. As we bear in our mind that innovation is essential to our growth, new product development is constantly.Besides, Our flexible and efficient operation strategies,High quality products and competitive prices are exactly what our customers are looking for. Also a considerable service brings us good credit reputation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Product: Italiano Melamine (A concern of RFL Group)
D.O.P- Risalat Suchok and S.M Mahfuz Shuvo
Artist Credit- Tasneem Mim, Tarek Islam
Story- Sadman Sadib
Story Editing- Ehtasham Ul Haq
Music Credit- Fahim Ahnaf Tawsif
Special Thanks- Tasneem Mim, Best Buy Shop (Mirpur 12)
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!











