Goods high definition for christmas melamine dinnerware to Austria Manufacturers
Goods high definition for christmas melamine dinnerware to Austria Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Assume full duty to satisfy all demands of our clients; reach steady advancements by marketing the development of our purchasers; grow to be the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of customers for Goods high definition for christmas melamine dinnerware to Austria Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Sevilla , Georgia , We set a strict quality control system. We have return and exchange policy, and you can exchange within 7 days after receive the wigs if it is in new station and we service repairing free for our products. Please feel free to contact us for further information if you have any questions. We are glad to work for every client.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
If you have a connection with polka dots and want to have them even in your drinks, then these polka dot ice cubes are for you! The cubes are really circles and are easy to remove by pushing on the green silicone buttons on the bottom of the tray and the ice “dots” pop right out. A great idea is to fill the tray with the drink you are going to serve and freeze ahead of time – then they can’t dilute your drink as they melt! Even freeze a small amount of basil or other herbs along with water in the tray to add to sauces when fresh herbs aren’t plentiful. Freeze fresh lime and lemon juice to add to your recipes too! Each dot is about 1 T.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/polka-dot-ice-cube-tray-green-silicone-and-plastic/
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










