Best Price on melamine coasters for Czech Republic Manufacturer
Best Price on melamine coasters for Czech Republic Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
In the past few years, our company absorbed and digested advanced technologies both at home and abroad. Meanwhile, our company staffs a team of experts devoted to the development of Best Price on melamine coasters for Czech Republic Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Senegal , Spain , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of "Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we are going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This video shows how watercolor paints behave on different types of palettes. You can see folding metal, folding plastic and porcelain palette (plate). There is big difference depending on the surface on which you mix your watercolor washes. The best surface for watercolor is porcelain. You don’t have to buy new expensive porcelain palette. Regular dinner plate is as good as expensive palettes.
—————————————————
Znajdziesz mnie tutaj:
Moja strona: http://www.malarstwobotaniczne.pl/
Facebook POLSKI: https://www.facebook.com/MalarstwoBotaniczne/
—————————————————
You can find me here:
Website [ENGLISH}: http://www.esperoart.com/
Facebook [ENGLISH]: https://www.facebook.com/esperoart/
—————————————————
E-mail [DLA OSÓB PISZĄCYCH PO POLSKU]: kontakt@malarstwobotaniczne.pl
E-mail [FOR ENGLISH SPEAKERS]: esperoart@gmail.com
—————————————————
Credits:
Music in this video:
“Monkeys Spinning Monkeys” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.











