High reputation for melamine ice cream bowls for Berlin Manufacturer
High reputation for melamine ice cream bowls for Berlin Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
It adheres on the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new items frequently. It regards buyers, success as its very own success. Let us produce prosperous future hand in hand for High reputation for melamine ice cream bowls for Berlin Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Croatia , Bangladesh , So far our merchandise have been exported to east Europe, the Middle East, Southeast, Africa and South America etc. We have now 13years experienced sales and purchase in Isuzu parts at home and abroad and the ownership of the modernized electronic Isuzu parts checking systems. We honor our core principal of Honesty in business, priority in service and will do our best to provide our customers with high quality items and excellent service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Komplette Dekorpaneel Produktionslinie MDF
Geschwindigkeit: 22m / min
Produktion bis 250mm Melamine
Produktion bisher: Paneele in verschiedenen melamine Oberflaechen:
10x 160 x 2070mm in MDF ( Nut und Feder 4 seitig )
2 Bediener fuer komplette Produktion
1. Beschickung
2. Aufteilungssaege quer
3. Vielblattsaege
4. Intermedia Transport
5. Laengsseite Profilierung ( Schneider )
6. Melamin Heiss Auftrag ( HARDO )
7. Doppeltend Profiliere und Heissauftrag ( Torwegge )
8. Packstation mit Label
seit 2 Jahre in Produktion
Automatisierung komplett neu !
Complete decorative panel production line MDF
Speed: 22m / min
Production up to 250mm Melamine
Production date: panels in various melamine surfaces:
10x 160 x 2070mm in MDF (faced board 4 sides)
2 operator for complete production
1. feed
2. rip saw cross
3. Multi Rip Saw
4. Intermedia Transport
5. longitudinal side profiling (Schneider)
6. Melamine hot job (HARDO)
7. Dobbeltend Tenoner and Melamine at the ends (Torwegge)
8. Pack Station with label
since 2 years in use
automatization concept new
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!











