Good Quality for melamine popcorn bucket to Gambia Factory
Good Quality for melamine popcorn bucket to Gambia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Square Melamine Popcorn Bucket |
| Item No. | BW269 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 15.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.5 |
| Shipping Weight (kg) | 5.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme for Good Quality for melamine popcorn bucket to Gambia Factory, The product will supply to all over the world, such as: belarus , Romania , New Delhi , With the growing of the company, now our products sold and served at more than 15 countries around the world,such as Europe,North America,Middle-east,South America,Southern Asia and so on. As we bear in our mind that innovation is essential to our growth, new product development is constantly.Besides, Our flexible and efficient operation strategies,High quality products and competitive prices are exactly what our customers are looking for. Also a considerable service brings us good credit reputation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is a semi automatic paper fiber pulp tableware production line. It includes pulp system, forming system and dege trimming system. For more information, please email me at: trade020@nanyaboen.com
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!









