High Quality for melamine meal tray to Israel Factories
High Quality for melamine meal tray to Israel Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We try for excellence, service the customers", hopes to be the most effective cooperation workforce and dominator company for staff, suppliers and shoppers, realizes price share and ongoing marketing for High Quality for melamine meal tray to Israel Factories, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Malta , Berlin , As an experienced factory we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of the company is to live a satisfactory memory to all the customers,and establish a long term win-win business relationship. For more information,please contact us. And it's our great pleasure if you like to have a personally meeting in our office.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more information, questions, pricing, pictures, availability, or if you have surplus machinery you would like to sell please visit www.360degreemachinery.com
Please watch and enjoy this full 4K Video showing the machine in it’s full detail both mechanically and cosmetically.
_______________________________________________________________________________________________
The saw is considered a 2200 mm slider or 86-39/64″. We did some measurements of the slider stroke and here is what we came up with:
Beginning of slider, extended forward, to front of scoring blade aprox. 87″
Beginning of slider, extended forward, to front of main blade, with a 16″ blade 95″, with a 14″ blade 97″ (note: measurement taken with
blade in the down position which is 1-3/8″ for the 16″ and 1/2″ with the 14″)
Stroke from front of scoring blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the up position @ 4-3/4″, there is 94″ of stroke
Stroke from front of scoring blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the down position @ 1-3/8″, there is 97″ of stroke
Stroke from front main blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the up position @ 4-3/4″, there is 97″ of stroke
Stroke from front main blade, to rear of main blade, with slider moved from forward to rear position, 16″ blade in the down position @ 1-3/8″, there is 99″ of stroke
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.











