High quality factory Melamine teabag holder Wholesale to Bandung
High quality factory Melamine teabag holder Wholesale to Bandung Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Teabag Holder |
| Item No. | PT197 |
| Shape | Tea Pot |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,144pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Adhering into the principle of "quality, provider, performance and growth", we now have gained trusts and praises from domestic and intercontinental consumer for High quality factory Melamine teabag holder Wholesale to Bandung, The product will supply to all over the world, such as: Swansea , Bangladesh , Australia , With high quality, reasonable price, on-time delivery and customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully, our company has got praise in both domestic and foreign markets. Buyers are welcome to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Discover simple, delicious approaches to everyday cooking with the Simply Ming Kitchen Collection.
This silicone spatula/rubber scraper with a spoon shape will no doubt become your favorite tool in the kitchen. Use it to mix, scrape and stir any batter, then scrape every bit of batter from the bowl. The last of the peanut butter and mayo don’t stand a chance in a jar with this spatula around. Perfect for use on non-stick surfaces. Heat resistant to 500°F.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/silicone-spoon_red/
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!











