High quality factory melamine square ashtray to Liverpool Importers
High quality factory melamine square ashtray to Liverpool Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
With a complete scientific quality management system, good quality and good faith, we win good reputation and occupied this field for High quality factory melamine square ashtray to Liverpool Importers, The product will supply to all over the world, such as: Naples , Slovenia , New York , Products have been exported to Asia, Mid-east,European and Germany market. Our company has constantly been able to update the products performance and safety to meet the markets and strive to be top A on stable quality and sincere service. If you have the honor to do business with our company. we will definitely do our very best to support your business in China.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Melamine is notorious for chipping out on the back side when cutting. In this video I share my tools and techniques for creating clean cuts on both sides of melamine.
The blade I use in the video is a Freud LU97R010.
I did not make it clear in the video, but the images of the cuts you see are of the backside of the melamine, this is where the chip-out occurs. A proper melamine blade makes the back side of the cut look as good as the top side.
In Part II I will show you how to apply edge banding.
American Craftsman Workshop theme song and background music is sourced from www.JewelBeat.com.
Background song during cutting is “Ganging Up” from Jewel Beat
and can be found here-
http://www.jewelbeat.com/store/downloadtrackdetails.php?tId=142203
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!











