Professional Design melamine meal tray to Canada Factory
Professional Design melamine meal tray to Canada Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
The purchaser fulfillment is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, high quality, credibility and service for Professional Design melamine meal tray to Canada Factory, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Nicaragua , Peru , We'd like to invite customers from abroad to discuss business with us. We can provide our clients with high quality products and excellent service. We are sure that we will have good cooperative relationships and make a brilliant future for both parties.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Video showing our 1100mm Long Pull out kitchen table frames. Part of the ATIM LUNCH range.
This ingenious design has been developed to maximise space saving in smaller areas, or where a clutter free environment is required. Designed to sit neatly hidden away behind a drawer front, this system simply pulls out and gives you a choice of table widths.
This comes with with White Melamine top and hinges so you have everything you need. You can of course add your own top instead of the standard one.
These are perfect for small kitchens, kitchenettes, laundry rooms, offices, playrooms and childrens bedrooms. Recent applications have also included mobile homes and caravans.
Available in a choice of widths, this system will give you a pull out workable table top area of approx. 1100mm in length. There’s no need to store extra components, extensions etc. elsewhere as everything is compactly designed within the drawer ready for you to simply open the hinged front of the drawer space.
Useful Information, for this free standing peninsula table frame :
Standard frame finish – Natural Anodised Aluminium (Brilliant, on request)
Boxed individually and neatly – 118cm x 17cm x 8cm and 5kg
Sliding mechanism – Alumiuium on Aluminium
Minimum drawer depth required – 540mm
Table Top Length Extended – 1114.5mm
Gap for Runners, per side – 15 to 20mm
Load Capacity – 60kg Evenly Distributed
Website login karey :wwwsmallscaleindustries.in wwwskengineers.info
CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, 09456624895
Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
S K ENGINEERS
102 GARDEN CITY OPP PAVAN BIHAR NEAR AKASH TOVER ALMADINA HOSPITEL,BISELPUR CHORAHA
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY UP whatsapp no 09412292815
http://www.smallscaleindustries.in
https://www.youtube.com/user/skengineersbly
http://skengineersmachine.tradeindia.com
https://www.facebook.com/skengineersbly
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.










