High quality factory melamine dog bowl for Argentina Importers
High quality factory melamine dog bowl for Argentina Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Gaining purchaser gratification is our firm's intention eternally. We will make wonderful endeavours to build new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive needs and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for High quality factory melamine dog bowl for Argentina Importers, The product will supply to all over the world, such as: Wellington , Argentina , Yemen , Our expert engineering team will generally be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also offer you with free of charge samples to meet your requirements. Best efforts will likely be produced to provide you the best service and merchandise. When you are keen on our business and products, please speak to us by sending us emails or call us quickly. In an effort to know our products and company extra, you may come to our factory to view it. We will generally welcome guests from all over the world to our business to create business relations with us. Please feel cost-free to speak to us for small business and we believe we'll share the best trading experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Thank you Johnny Stix
Contact: Livingsimplyandfun@gmail.com
Legal Disclaimer: We do not own any rights to the music it is the Quigly theme by Basil Poledouris. We also do not condone the underage use of Alcohol or Tobacco.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.










