High Performance melamine two tone bowl for Norwegian Factories
High Performance melamine two tone bowl for Norwegian Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
It adheres to the tenet "Honest, industrious, enterprising, innovative" to develop new products constantly. It regards customers, success as its own success. Let us develop prosperous future hand in hand for High Performance melamine two tone bowl for Norwegian Factories, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Honduras , Indonesia , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services to suit your needs. We warmly welcome you to contact us and make sure you feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specs or inquiries today.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I created this video using my Logitech Pro 9000 webcam software. Another Goodwill find, Japanese serving trays
Dear, Sir / Madam,
We wish to introduce ourselves as the authorized Importer and Distributor for OCEAN GLASSWARE Brand Manufactured in THAILAND. Ocean Glassware range of products includes clear tumblers, Stemware, Pressed ware like plates and bowls, Service accessories and ashtrays. We also have a Wide Range of Gift Sets for Corporate Gifting. We have added a new range of Products under the Brand Name “LUCARIS” Crystal of Modern Asia. K.I. Glassware is pleased to introduce Lucaris Crystal, a High End Premium Crystalline Based Stemware and Tumblers. Lucaris Stemware has been meticulously designed and crafted to the Smallest Details, to ensure the Highest in functionality and Aesthetic Quality and that evoke all Senses, meeting the Demands of Wine lovers and Food Service Professionals. All of these Products are available under a Set of 6 for the Convenience of Gifting and Use at Home.
I would most kindly request you to check our Website www.oceanglass.com and www.lucariscrystal.com .
In case of a Requirement of the following Gift sets or Presentation, Please email us your request at sunil@kiglassindia.com.
Thanking You,
Best Regards,
SUNIL SRIVASTAVA
SALES MANAGER-MT & B2B(INDIA)
K.I.GLASSWARE INDIA PVT.LTD.
17A/41, 2nd Floor,
Opp. Jessaram Hospital,
Gurudwara Road, Karol Bagh,
New Delhi – 110 005
Mob: +918882228344
Email: sunil@kiglassindia.com
Website: www.lucariscrystal.com, www.oceanglass.com
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!











