High Performance 6.75inch melamine coaster placemat to Mexico Manufacturers
High Performance 6.75inch melamine coaster placemat to Mexico Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Gaining customer satisfaction is our company's aim forever. We will make great efforts to develop new and top-quality products, meet your special requirements and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale services for High Performance 6.75inch melamine coaster placemat to Mexico Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Oman , luzern , Durban , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Watch our step-by-step film showing how to lay laminate flooring, with expert advice and top tips to help you complete the job with confidence.
See the other parts in this series:
Part 1: Preparation
Part 2: Underlay
Part 4: Laying Tongue & Groove Solid Wood
Part 5: Finishing Touches & Maintenance
Visit the official B&Q YouTube channel. Here you’ll find the ideas and know-how you need to make your home improvement dream a reality: http://www.youtube.com/bandq
Need a helping hand with your DIY project? We’re always uploading new films, so whatever your project, we’re here to support you 24/7. Subscribe today so you don’t miss out. http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=bandq
When embarking on any DIY project, health and safety is paramount. If you are unsure on the steps in this guide, professional tradesmen can be found via B&Q Homefit. For further information visit http://www.diy.com/B&QHomefit
Please read the video disclaimer before undertaking tasks in this film: http://www.diy.com/videodisclaimer
For more advice go to http://www.diy.com/advice
To shop at B&Q go to http://www.diy.com
Join the B&Q Club for exclusive offers: http://www.diy.com/club
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/bandq
Like us on Facebook: http://www.facebook.com/bandq
Be inspired on Pinterest: http://www.pinterest.com/bandq
Find ideas on Houzz: http://www.houzz.co.uk/pro/bandq/
Our B&Q You Can Do It Book is available in-store. This complete step-by-step book of home improvement is the ultimate tool for successful home maintenance and makeovers, making those DIY projects easier with many useful guides and tips.
How to make cement weight clamps used for woodworking projects.
Subscribe for weekly woodworking projects: http://www.youtube.com/user/drunkenwoodworker?sub_confirmation=1
Details, photos and plans for this woodworking project: https://goo.gl/QEjoSS
TOOLS / SUPPLIES (Affiliate)
Concrete (similar): http://amzn.to/2acJef0
Rope (similar): http://amzn.to/2ap9Ri7
Melamine (similar): http://amzn.to/2acJv1w
Bucket (similar): http://amzn.to/2ag1AHu
Drill: http://amzn.to/2ag1yQ9
Drywall Screws: http://amzn.to/2apiPps
Camera Used: http://amzn.to/2ag22pt
Audio Mic Used: http://amzn.to/2apjfw5
SUPER SUPPORT / EXTENDED VIDEOS / GIVEAWAYS
http://patreon.com/picciuto
MAKE SOMETHING 2 | VLOG CHANNEL
https://www.youtube.com/c/makesomething2
SHIRTS, STICKERS, PLANS AND MORE!
https://makesomethingstore.com/
PROJECTS, PLANS AND TUTORIALS
https://makesomething.tv/
FOLLOW ME:
https://twitter.com/drunkenwood
https://instagram.com/MakeSomethingTV
http://snapchat.com/add/drunkenwood
https://www.facebook.com/MakeSomethingTV
https://www.pinterest.com/MakeSomethingTV/
OFFICIAL SPONSORS
Micro Jig: http://amzn.to/25oZn4A
Rocker: http://bit.ly/1ocnWA5
David Picciuto
PO Box 2499
Toledo, OH 43606
© Picciuto, LTD
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.











