High definition wholesale melamine serving bowl for Sacramento Manufacturer
High definition wholesale melamine serving bowl for Sacramento Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
The key to our success is "Good Products Good quality, Reasonable Value and Efficient Service" for High definition wholesale melamine serving bowl for Sacramento Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Sheffield , Cyprus , Mumbai , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can provide total customer solutions by guaranteeing the delivery of right products to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified product portfolios and the control of the industry trend as well as our mature before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Gourmet Basics by Mikasa at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices save up to 50 …
For more details please visit: http://po.st/9oqxrY Thank You!
Great Gourmet Basics By Mikasa Blossom Vine 48 Piece Dinnerware Set Serv Review
Gourmet Basics By Mikasa Blossom Vine 48 Piece Dinnerware Set Serv For Sale
Gourmet Basics By Mikasa Blossom Vine 48 Piece Dinnerware Set Serv Unboxing
Review Gourmet Basics By Mikasa Blossom Vine 48 Piece Dinnerware Set Serv Product
https://www.youtube.com/watch?v=7tILpkPQ4LE
Corelle Livingware 74 Piece Dinnerware Set with Storage Lids Service for 12 White Kitchen..
For more details please visit: http://po.st/WGQmTP Thank You!
Corelle Livingware 74 Piece Dinnerware Set with Storage Lids Service for
https://www.youtube.com/watch?v=zYEYqi8J1Q0
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.










