High definition wholesale melamine cutting board Export to Atlanta
High definition wholesale melamine cutting board Export to Atlanta Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
The really abundant projects administration experiences and just one to one particular provider model make the substantial importance of organization communication and our easy understanding of your expectations for High definition wholesale melamine cutting board Export to Atlanta, The product will supply to all over the world, such as: Jeddah , Italy , Colombia , We'd like to invite customers from abroad to discuss business with us. We can provide our clients with high quality products and excellent service. We are sure that we will have good cooperative relationships and make a brilliant future for both parties.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Website:http://www.zjmchina.com/
Email:service@zhongji.com
We manufacture EPS, Sandwich Panel and 3D Panel Production Lines since 1992. Joint venture with a German manufacturer of
EPS machinery.The first drafter of the China National Standards for 3D Panel. Z-Lock Panel for cold room.
Our factory is located at the Qingpu Industrial, As the leading and reliable manufacturer of EPS, 3D Panel and Sandwich
Panel Machines, we are mainly engaged in the research & development of our products, machine manufacturing, plant
designing, and talent training.
As a founding member of the Tsinghua Educational Funds, we invested and launched the EPS course at Jilin Science &
Technology Foreign Language Institute. We are the first drafter of the China National Standards for 3D Panel.
We export various EPS Machines, Sandwich Panel Machines, and 3D Panel Machines to worldwide. With our well organized and
perfect customer service network.
The Mineral Wool Sandwich Panel Production Line produced by Zhongji has achieved the strip cutting of 250mm thick of
high-density mineral wool panel, automatic conveying, flip angle of 90.c , as well as the saw cutting , automatic staking
and wrapping of the sandwich panel after production, and can produce different models of wall panels, roof panels, door
panels and cold storage panels, etc.
As the pioneer and manufacturer of EPS, Sandwich Panel and 3D Panel Production Lines, we at Zhongji relentlessly work
hard to improve the quality of our products and services and develop new innovative ideas to keep pace with the current
trend in high-end technology in this field; all in the bid to satisfy our valued customers requirements.
We warmly welcome friends and all those interested in our products and services to visit our factory in Shanghai, China!
PRODUCT CENTER
Polyurethane Machine
EPS Machine
Roll Forming Machine
3D Panel Machine
Sandwich Panel Machine
ICF Panel Machine
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!











