Factory directly provide melamine serving bowl to Rwanda Factories
Factory directly provide melamine serving bowl to Rwanda Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We support our purchasers with ideal high-quality merchandise and significant level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we now have received loaded practical encounter in producing and managing for Factory directly provide melamine serving bowl to Rwanda Factories, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , France , Anguilla , We've more than 10 years exported experience and our products and solutions have expored more than 30 countries around the word . We always hold the service tenet Client first,Quality first in our mind,and are strict with product quality. Welcome your visiting!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Advertisement ➤ FOR US HOMEOWNERS GO HERE: https://goo.gl/pxGWiw – To find out how Mellisa from California saved Over $100,332.86 In Home repairs expenses last year using a secret loophole until now. Never pay out of pocket for home repairs expenses again!
➤ click here to learn about how to potentially save thousands of dollars from unexpected home repairs: https://goo.gl/pxGWiw
➤ For The First Time, Mellisa from California Finally Revealed My Secret Loophole To The World On The Next Page…
➤ Here https://goo.gl/pxGWiw
end of advertisement:
For this DIY concrete planter project Ben shows how to add an automatic irrigation system made out of a wine bottle and scrap wood. Unlike our previous concrete projects the form work for this planter is made from solid wood coated in wax. We wanted to experiment with ways to make reusable forms that are more durable than the laminate and melamine boards we have used in the past.
Follow us on Instagram to see what we’re working on next!
Ben: http://instagram.com/benjaminuyeda
Jessie: http://instagram.com/ijessup
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!










