High Definition For melamine kids bowl for Latvia Manufacturers
High Definition For melamine kids bowl for Latvia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for High Definition For melamine kids bowl for Latvia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Venezuela , Bandung , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to offer you good quality products and the best service. We are looking forward to serving you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
new designed full plastic line cups and plates making machines
I.The machine produces plastic products
1.Like disposable plastic cups, plastic bowls, ice cream cups, cold drinking cups, yoghurt cups, coffee cups, jelly cups, plastic dishes, plastic trays, plastic lids, food containers, plastic boxes, vessel for fast-food etc.
2.It suits for forming PP, HIPS, PVC, PS, PET sheet.
II.Function
1.Adopt mechanical cam system to operate, convenient to operate and maintain.
2.Completely automatic and fast production speed.
3.By installing different molds to produce different products.
4.Adopt imported famous brands of electric and pneumatic fittings, reliable quality and long life.
5.The whole machine is compact, one mould has all functions, such as pressing giving, forming, cutting, cooling and finished product blowing. Short process, high quality of finished products and meet the national sanitary standard.
6.The machine is fit for producing PP, PE, PET, HIPS, GPPS and other plastic products, such as cup, box, bowl and so on. For example, milk cup, jelly cup, ice cream cup, one-off cup, instant noodle bowl, fast food box and so on.
Contact information:
Sales Manager: Danny Zhang
Website: www.packunion.com
E-mail: dannygoodjob@hotmail.com
Phone/WhatsApp/Viber/Wechat/Tango: 0086-15254545559
Skype: zhang.danny2
QQ: 827616196
Trademanager: cn1001660069
Longkou ShuangJi Machinery Co.,LTD
Address: Dongjiang Town, Longkou City, Shandong, China
If you have a connection with polka dots and want to have them even in your drinks, then these polka dot ice cubes are for you! The cubes are really circles and are easy to remove by pushing on the green silicone buttons on the bottom of the tray and the ice “dots” pop right out. A great idea is to fill the tray with the drink you are going to serve and freeze ahead of time – then they can’t dilute your drink as they melt! Even freeze a small amount of basil or other herbs along with water in the tray to add to sauces when fresh herbs aren’t plentiful. Freeze fresh lime and lemon juice to add to your recipes too! Each dot is about 1 T.
http://www.lemonpoppyinc.com/product/polka-dot-ice-cube-tray-green-silicone-and-plastic/
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.










