Good Wholesale Vendors melamine kids bowl for Oman Manufacturer
Good Wholesale Vendors melamine kids bowl for Oman Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Good Wholesale Vendors melamine kids bowl for Oman Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Tunisia , Thailand , We are very responsible for all details on our customers order no matter on warranty quality, satisfied prices, quick delivery, on time communication, satisfied packing, easy payment terms, best shipment terms, after sales service etc. We provide one-stop service and best reliability to our every customers. We work hard with our customers, colleagues, workers to make a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
[http://www.indiamart.com/kamla-enterprises/] We are an emerging company, engaged in offering a variety of Acrylic Crockery, Acrylic Platters, Acrylic Bowls, Table And Stand, Acrylic Plates, Acrylic Tray, Acrylic Spoon, Acrylic Salad Platters, Acrylic Portion Plates, Acrylic Flower Platter, Acrylic Salad Display Stand, Acrylic Round Platter, Acrylic Flower Platter Stand Crockery Items and Fast Food Table Wares. These include Star Type Glass Tray, Designed Glass Stand, Plastic Metal Tray Stand, Double Tray Glass Stand, Glass Show Piece Bowl, Acrylic Crockery, Glass Bowl and many other items.
It’s hard to eat less when your plate isn’t cooperating. Meet HALVED, a tongue in cheek dinnerware set that is funny and useful.
HALVED is exactly what it is- a ceramic plate, mug and bowl set that has been halved.
It comes in 5 colours- green, blue, yellow, white and brown (only 3 colours shown).
We’ve launched HALVED project on Kickstarter, so if you’re interested, go to our kickstarter page and help us fund it.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.











