Quality Inspection for melamine soap dish Supply to Canada
Quality Inspection for melamine soap dish Supply to Canada Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
As a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a good reputation among customers all over the world for Quality Inspection for melamine soap dish Supply to Canada, The product will supply to all over the world, such as: Greece , Dubai , Brunei , We welcome you to visit our company, factory and our showroom displayed various products that will meet your expectation, meanwhile, it is convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to provide you the best service. If you need more information, please do not hesitate to contact us by E-mail or telephone.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Simple bathroom counter top installation using inexpensive pre formed counter material. We did this in our kitchen and it went very fast. Initially we were going to remove the old counter tops but this is a manufactured home and everything is glued, stapled, screwed, you name it. We would have done more damage removing stuff than just leaving it. As a result, we just put the new counter tops over the old ones and couldn’t be happier.
NOTE: YOU CAN’T GET A DRY ERASE BOARD WITH JUST ANY PLAIN WHITE COLORED BOARD! It needs to be acrylic coated! Sorry if that wasn’t clear enough.
Synopsis:
Here’s how to create an inexpensive and easy dry erase board, saving you hundreds of dollars and using some simple materials you can easily purchase from a home supply store!
You’ll need:
White Acrylic Panel
Wood Screws
Washers
Dry Erase Markers & Eraser
Tip: Measure your wall space you want to occupy with your dry erase board and get your panel board cut correctly BEFORE you take it home! This saves you the hassle of breaking out the saw and is EXTREMELY convenient!
Facebook: TravelerTraveler
Twitter: @HouseholdHacker .
.
Serious Business Inquiries Only: contact@householdhacker.com
-~-~~-~~~-~~-~-
NEWEST VIDEO: 10 Ways To Reuse Soda Cans In Your Home
-~-~~-~~~-~~-~-
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.











