Good User Reputation for melamine pet scoop for Cape Town Manufacturers
Good User Reputation for melamine pet scoop for Cape Town Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 1 CUP Melamine Pet Scoop |
| Item No. | PE018 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We always get the job done being a tangible workforce making sure that we can easily give you the very best quality as well as finest selling price for Good User Reputation for melamine pet scoop for Cape Town Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Istanbul , Brunei , Turin , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, now we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Canola oil on Amazon— http://amzn.to/1VkOcaI
For those of you attempting to do this on an electronic item, please don’t soak or rinse in water. You can apply a warm damp towel for the steps that require hot water if necessary, then proceed with the oil on the paper towel.
This is a non toxic method that can be used safely with items for pets, babies and is food safe. This is also a safe method thay will not damage your items like other abrasive products and methods will.
Good luck and I hope this video helps you!
説明
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.











