Good User Reputation for melamine kids bowl for Nigeria Manufacturers
Good User Reputation for melamine kids bowl for Nigeria Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
We have been proud from the higher consumer gratification and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product or service and service for Good User Reputation for melamine kids bowl for Nigeria Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Rio de Janeiro , Provence , We accomplish this by exporting our wigs directly from our own factory to you. The goal of our company is to get customers who enjoy coming back to their business. We sincerely hope to cooperate with you in the near future. If there's any opportunity, welcome to visit our factory!!!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.










