Good User Reputation for melamine dinner plate to Pretoria Manufacturers
Good User Reputation for melamine dinner plate to Pretoria Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have probably the most state-of-the-art output equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems plus a friendly skilled income workforce pre/after-sales support for Good User Reputation for melamine dinner plate to Pretoria Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Libya , venezuela , Cyprus , For anyone who is keen on any of our items right after you view our product list, you should definitely feel absolutely free to get in touch with us for inquiries. You are able to send us emails and contact us for consultation and we shall respond to you as soon as we can. If it's easy, you may locate out our address in our web-site and come to our business for far more information of our merchandise by your self. We're always ready to construct extended and steady co-operation relations with any possible customers in the related fields.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I created this video using my Logitech Pro 9000 webcam software. Another Goodwill find, Japanese serving trays
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.










