Competitive Price for melamine cake stand for Adelaide Importers
Competitive Price for melamine cake stand for Adelaide Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13.75inch Melamine Cake Stand |
| Item No. | TR001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1pcs/box,2pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 35 cm |
| Width | 35 cm |
| Height | 15 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We regularly perform our spirit of ''Innovation bringing progress, Highly-quality making certain subsistence, Administration marketing benefit, Credit score attracting customers for Competitive Price for melamine cake stand for Adelaide Importers, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Lebanon , Denver , During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In solarthermics, Basotect® is employed in several different areas: from the insulation of pipes and the insulation of hot water tanks through to evacuated tube collectors and flat solar panels. Basotect is a flexible, open-cell foam made from melamine resin, a thermoset plastic. Its characteristic feature is its intricate three-dimensional network structure consisting of slender and thus easily shapable filaments. The movie looks at this potential area of use and shows the different application areas of Basotect in solar thermal industry.
Further information about Basotect® foam and uses cases of foam by BASF can be found at:
http://www.plasticsportal.net/wa/plasticsEU~en_GB/portal/show/content/products/foams/basotect
We create chemistry: For further information visit http://www.basf.com
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.











