Good User Reputation for 9.25inch melamine fruit plate to Guatemala Manufacturer
Good User Reputation for 9.25inch melamine fruit plate to Guatemala Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT006 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Red/Yellow |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.2 |
| Shipping Weight (kg) | 10.2 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we are going to build a prosperous future alongside one another with your esteemed enterprise for Good User Reputation for 9.25inch melamine fruit plate to Guatemala Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Mongolia , Switzerland , Jamaica , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our items are extensively used in this field and other industries. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success! We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!











