China wholesale melamine kids dinnerware for Bulgaria Manufacturer
China wholesale melamine kids dinnerware for Bulgaria Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of China wholesale melamine kids dinnerware for Bulgaria Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: El Salvador , Tanzania , Iran , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we'll continue to develop, to deliver the high-quality items and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Just a review video covering some of the molds I used for making my resin pieces, plus show-offs of some finished pieces from the molds. Look below for links to where I bought them.
Batman: http://www.amazon.com/gp/product/B00JPIQSEU?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Serenity: http://www.thinkgeek.com/product/1867/?srp=5
Skull and Crossbones: http://www.amazon.com/gp/product/B0014A6BY4?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Gummy Bear: http://www.thinkgeek.com/product/ee56/?srp=2
Tetris: http://www.amazon.com/gp/product/B008NZHFPM?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Loot Crate Marvel: http://www.amazon.com/Marvel-Avengers-Cube-Tray-Crate/dp/B015T7YDUG
Dr. Who: http://www.thinkgeek.com/product/f247/?srp=1
Star Trek: http://www.amazon.com/gp/product/B00KWBHH2Q/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_1?pf_rd_p=1944687582&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B00FS1S3CS&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1QDNJ581CCA1VGXDTY0F
Places to find me:
+Website: www.foxbones.com
+Etsy: https://www.etsy.com/shop/FoxBonesStudio
+Facebook: https://www.facebook.com/safetypinner/
+Instagram: @SafetyPinner
+Snapchat: fallingaction
+Periscope: @SafetyPinner
+Crafty Amino: @SafetyPinner
Music: “Der Kleber Sting” by Kevin MacLeod, www.incompetech.com
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!











