Good Quality melamine wave rim plate to Austria Importers
Good Quality melamine wave rim plate to Austria Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Square Shaped Plate |
| Item No. | PT006 |
| Shape | Square |
| Body Color | Pink |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 3.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We are proud of the high customer satisfaction and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for Good Quality melamine wave rim plate to Austria Importers, The product will supply to all over the world, such as: Rwanda , Morocco , Wellington , We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The Royale Dinner Sets have hit the shelves and here Steve Spurgeon details exactly what you get with them!
More carp fishing information: http://www.foxint.com
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.










