Good Quality for melamine shot glasses for Provence Factory
Good Quality for melamine shot glasses for Provence Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our merchandise are commonly recognized and reliable by customers and can meet constantly developing economic and social desires for Good Quality for melamine shot glasses for Provence Factory, The product will supply to all over the world, such as: Hamburg , Albania , Azerbaijan , To win customers' confidence, Best Source has set up a strong sales and after-sales team to deliver the best product and service. Best Source abides by the idea of "Grow with customer" and philosophy of "Customer-oriented" to achieve cooperation of mutual trust and benefit. Best Source will always stand ready to cooperate with you. Let's grow together!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
If you plan to declutter and live a minimalist life, come see how I do it. How to live a Simple Life in an Airstream Travel Trailer or Caravan, encapsulating Minimalist Living or Simple Living.
For my video about how I go Off-Grid in the summer in my Airstream, please check out this video: https://youtu.be/w1wBQ-iHmPU
For my video about how I carry the motorcycle when towing my caravan, please check out this video: https://youtu.be/vVORD-zhz_c
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.











