Good Quality for melamine salad bowl to Algeria Factory
Good Quality for melamine salad bowl to Algeria Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We have a highly efficient team to deal with inquiries from customers. Our goal is "100% customer satisfaction by our product quality, price & our team service" and enjoy a good reputation among clients. With many factories, we can provide a wide range of Good Quality for melamine salad bowl to Algeria Factory, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , venezuela , Chile , If you are for any reason unsure which product to select, do not hesitate to contact us and we will be delighted to advise and assist you. This way we will be providing you with all the knowledge needed to make the best choice. Our company strictly follows "Survive by good quality, Develop by keeping good credit. " operation policy. Welcome all the clients old and new to visit our company and talk about the business. We are looking for more and more customers to create the glorious future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Please watch: “How to paint plastic car parts to enhance performance”
-~-~~-~~~-~~-~-
How to paint candy apple red or any other colour candy using only spray cans.. Its my submission into the Mighty Car Mods video competition and I would not have started this channel if it wasnt for them.
It was a pretty easy job and got really good results. It may not be the ideal way to use these products but its a good finish so shutup. Thanks
Ref:
www.vgautopaints.com.au
www.ppc.au.com/access_minisprayers.htm
www.alsacorp.com/
Believe it or not… oil and peanutbutter takes that sticky, nasty sticker residue off of plastic. Also works great on glass! And it smells good too. Peanutbutter, Good enough to eat!
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











