8 Year Exporter melamine kids plate for Lahore Factory
8 Year Exporter melamine kids plate for Lahore Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
With a positive and progressive attitude to customer's curiosity, our organization repeatedly improves our products top quality to meet the wants of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental necessities, and innovation of 8 Year Exporter melamine kids plate for Lahore Factory, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , El Salvador , Slovenia , To work with an excellent items manufacturer, our company is your best choice. Warmly welcome you and opening up the boundaries of communication. We are the ideal partner of your business development and look forward to your sincere cooperation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Easily Transform your old bedroom dresser by painting. It is fun, cheap and rewarding!
This is a video on how I painted my bedroom dresser. Enjoy!
Items Used:
Husky 9 ft. x 400 ft. Clear .31 mil Painter’s Plastic
Linzer 8-Piece Paint Tray Set ( Contains tray and mini roller)
Scotch 1.41 in. x 60 yds. Production Painting Masking Tape
3M Pro Grade 9 in. x 11 in. 60 Grit Coarse No-Slip Grip Advanced Sandpaper (5 pieces)
3M Pro Grade 9 in. x 11 in. 120 Grit No-Slip Grip Advanced Sandpaper (5 pieces)
Ultra Steel 1.5 Amp Palm Sander
Sherwin Williams Quick Dry Interior/Exterior Stain Blocking Primer
Martha Stewart Living 10-oz. Polished Silver Metallic Paint (Used 1 and 1/4 bottles)
Follow Me!
http://twitter.com/happyblackchick
http://instagram.com/happyblackchick
https://www.facebook.com/happyblackchick
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!











