Reliable Supplier melamine square ashtray for Comoros Importers
Reliable Supplier melamine square ashtray for Comoros Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
High quality Initial,and Buyer Supreme is our guideline to offer the ideal assistance to our shoppers.At present, we are striving our best to become amongst the ideal exporters inside our industry to satisfy shoppers more want for Reliable Supplier melamine square ashtray for Comoros Importers, The product will supply to all over the world, such as: Philadelphia , New Zealand , Philippines , We supply skilled service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound items with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products and solutions are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia. Adhering to the business philosophy of ??customer first, forge ahead', we sincerely welcome clients from at home and abroad to cooperate with us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Our products:
*decorative paper
* impregnated paper
* balance paper
* wear-resistance overlay
Our Product Capacity:
* 5 concave printing machines and 2 impregnation lines
* 500 t per month
* 1000 PCS printing rollers
* 10000 patterns including woodgrain,solid color,marble design,fantasy design etc.
Contacts:
Doris Lee
86-18809873127
HYTdecorativepaper@gmail.com
Company: Shenyang HYT Decorative Paper Co.,Ltd
86-024-89365102
web: www.hythy.com
Email:hyt_decor@163.com
Any inquiry will be appreciated and replied timely within 8 hours
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!










