Hot-selling attractive price melamine dinner plate to Jordan Manufacturers
Hot-selling attractive price melamine dinner plate to Jordan Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
High quality Very first,and Shopper Supreme is our guideline to offer the most beneficial company to our clients.Nowadays, we're hoping our best to be certainly one of the top exporters in our area to satisfy consumers additional will need for Hot-selling attractive price melamine dinner plate to Jordan Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Puerto Rico , Japan , We integrate all our advantages to continuously innovate, improve and optimize our industrial structure and product performance. We will always believe in and work on it. Welcome to join us to promote green light, together we will make a better Future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
contact us: haixialong@163.com
skype: revafay1
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.










