Good quality 100% melamine divided plate for Barcelona Manufacturers
Good quality 100% melamine divided plate for Barcelona Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
continue to enhance, to be certain solution top quality in line with market and buyer standard requirements. Our corporation has a excellent assurance program are actually established for Good quality 100% melamine divided plate for Barcelona Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Montpellier , Gabon , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now visit: http://www.theshoppingchannel.com/temp-tations/Mixing-Serving-Bowls/temp-tations-Melamine-Entertaining-Set/pages/productdetails?nav=R:510443&cmpid=VD_YT_510443
Serve food in style with this temp-tations® Melamine Entertaining Set. Boasting a durable, versatile and unique design, you’ll receive eight plates, three different sized bowls as well as a serving tray and tub for extra coordination!
• Made of: Melamine
• Care: Top-rack dishwasher safe (except for tub); Tub not intended for use with food/not microwave safe
• Made in: China
How to Select Your temp-tations® Entertaining Set:
After reviewing the Shade Chart tab, from the first drop down menu select the style of entertaining set you would like.
From the second drop down menu select the colour shade you would like
Enter the quantity you would like to receive
Click Add to Cart button
Includes:
• (8) Plates (10-12″)
• Bowl (9″)
• Bowl (10″)
• Bowl (11″)
• Serving Tray (15 1/8″)
• Tub (15″)
SKU CODE: WD450HA29FMCINDFUR-24360
Perfect for serving delicious salad, this salad bowl looks wonderfully attractive with trendy design. It features a crystal clear glass bowl placed elegantly on innovatively designed wooden base. Two wooden serving spoon and fork are helpful to serve.
Salient Features
* Made in Thailand from the finest natural wood
* Highest quality assured – fine finishing and superior durability
* Introducing for the first time in India exclusively on FabFurnish
You can buy this product here: http://www.fabfurnish.com/KingSelect-Salad-Bowl-With-Servers-21270.html
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.










