Good quality 100% melamine dessert plate to Slovakia Manufacturer
Good quality 100% melamine dessert plate to Slovakia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We persist with the principle of "quality 1st, assistance initially, continual improvement and innovation to meet the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the standard objective. To great our service, we present the products and solutions while using the very good top quality at the reasonable cost for Good quality 100% melamine dessert plate to Slovakia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Nairobi , Casablanca , So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we provide, effective and satisfying consultation service is supplied by our professional after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So you should make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We've been confident that we have been going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Get dinnerware set Discounts Up To %70 OFF THE PRICE FROM HERE:
http://marketpromocodes.com/?p=518
Get The full Reviews From Here:
http://marketpromocodes.com/?p=518
————–
Laurie Gates 12 Piece Melamine Dinnerware Set Set Includes:Four(4) Melamine Dinner Plates11 Inch Diameter – One Of Each Color;Four(4) Melamine Salad Plates8.75 Inch Diameter – One Of Each Color;Four(4) Melamine Bowls25.6 fl.oz – One Of Each Color.
Learn to decorate a wedding tray . This video shows the procedure of decorating a wedding tray which can be used for festivals also.
Material Required:
Tray or plate,net,metallic sheet,ribbon,glue gun , glitter sheet,and pearl flower.
For more creative craft ideas subscribe:
https://www.youtube.com/channel/UCuka019KhTyyGFSMhAwDl1A
For joinng facebook group:
https://www.facebook.com/groups/aartigarg4/
Facebook page:
https://www.facebook.com/paintmyworldintoapainting
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!











