Factory wholesale melamine divided tray Wholesale to Barbados
Factory wholesale melamine divided tray Wholesale to Barbados Detail:
| Specification | |
| Item Name | 15.5inch Melamine Divided Tray |
| Item No. | TR088 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29.5 cm |
| Width | 39.5 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for Factory wholesale melamine divided tray Wholesale to Barbados, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Russia , Lisbon , With the development and enlargement of mass clients abroad, now we've set up cooperative relationships with many major brands. We've our own factory and also have many reliable and well-cooperated factories in the field. Adhering to the "quality first, customer first, We are provideing high-quality, low-cost items and first-class service to customers. We sincerely hope to establish business relationship with customers from all over the world on the basis of quality, mutually benefit. We welcome OEM projects and designs.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It’s reusable, adorable and it might save your fingers.
Learn to decorate a wedding tray . This video shows the procedure of decorating a wedding tray which can be used for festivals also.
Material Required:
Tray or plate,net,metallic sheet,ribbon,glue gun , glitter sheet,and pearl flower.
For more creative craft ideas subscribe:
https://www.youtube.com/channel/UCuka019KhTyyGFSMhAwDl1A
For joinng facebook group:
https://www.facebook.com/groups/aartigarg4/
Facebook page:
https://www.facebook.com/paintmyworldintoapainting
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.










