factory wholesale good quality melamine coffee mug Export to Malaysia
factory wholesale good quality melamine coffee mug Export to Malaysia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We have the most advanced production equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized quality control systems and a friendly professional sales team pre/after-sales support for factory wholesale good quality melamine coffee mug Export to Malaysia, The product will supply to all over the world, such as: Bahrain , Austria , Malaysia , We have gained a lot of recognition among customers spread all across the world. They trust us and always give repetitive orders. Furthermore, mentioned below are some of the major factors that have played significant role in our tremendous growth in this domain.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe to Come and Play: https://goo.gl/dWc8ss
Kinetic Sand Surprise Learn Colors Play Doh Fruits
More Videos from Come and Play:
Super Kinder Surprise Toys Sparkling Play Doh Learn Colors
DIY Lightning McQueen Play Foam Surprise Toys
Learn Colors Play Doh Ice Cream Popsicle Peppa Pig Rhymes
Transformer Kinetic Sand Surprise Toys Play Doh Modelling Clay
Kinetic Sand Ice Cream Surprise Toys Play Doh Hands and Feet
Music from Youtube Audio Library:
https://www.youtube.com/audiolibrary/music
Carefree by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution licence (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1400037
Artist: http://incompetech.com/
Daily Beetle by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution licence (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1500025
Artist: http://incompetech.com/
Check us out on:
Google+: https://plus.google.com/+DownundertoysBlogspot888
Twitter: https://twitter.com/comeandplayme
Facebook: https://www.facebook.com/comeandplayfun
Instagram: https://www.instagram.com/buneyh
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.










