High quality factory melamine dinnerware set for Czech Republic Importers
High quality factory melamine dinnerware set for Czech Republic Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
we could supply good quality goods, aggressive cost and very best purchaser assistance. Our destination is "You come here with difficulty and we supply you with a smile to take away" for High quality factory melamine dinnerware set for Czech Republic Importers, The product will supply to all over the world, such as: Juventus , Greek , London , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for yourself in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Brand Manager: Md. Fahim Hossain
Italiano Melamine, pure art
A product of RFL
Give your shelving a finished look by adding Dakota PVC edge banding! It’s the easy and affordable way to get that finished appearance you’ve always wanted!
http://www.menards.com
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.











