Factory Supplier for melamine windproof ashtray for Argentina Manufacturers
Factory Supplier for melamine windproof ashtray for Argentina Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Windproof Ashtray |
| Item No. | AT001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,40pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.8 |
| Shipping Weight (kg) | 10 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our aim is usually to give superior quality items at aggressive rates, and top-notch company to clients around the earth. We have been ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for Factory Supplier for melamine windproof ashtray for Argentina Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Florence , The Swiss , Sweden , Company name, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by ISO quality management standard strictly, creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
China may seem like the least likely place to find locally made artisanal cheeses—such as camembert, ricotta, and blue cheese—but Liu Yang, a Chinese cheesemaker, is changing that. Our host Nicola Davis visits Yang’s cheese shop in Beijing, tries his handcrafted cheeses, and visits the dairy farm where he sources his milk from. As Yang talks about the young dairy industry in China, he believes his “customers need to be educated so they can understand, and fall in love with cheese culture.”
Read: China’s Cheese Infatuation Is Getting Ripe – http://bit.ly/1BXFd3w
More MUNCHIES Presents:
Surviving on Pizza for 25 Years – http://bit.ly/Pizza-Forever
The Truffle Dealer – http://bit.ly/Truffle-Dealer
The Pok Pok Empire – http://bit.ly/Pok-Pok-Empire
Subscribe to Munchies here: http://bit.ly/Subscribe-to-MUNCHIES
Check out http://munchies.tv for more!
Follow Munchies here:
Facebook: http://facebook.com/munchies
Twitter: http://twitter.com/munchies
Tumblr: http://munchies.tumblr.com
Instagram: http://instagram.com/munchiesvice
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.











