Factory supplied melamine two tone cups for Zambia Factory
Factory supplied melamine two tone cups for Zambia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
High quality Very first,and Consumer Supreme is our guideline to offer the most beneficial service to our consumers.At present, we're attempting our greatest to be among the top exporters in our area to fulfill buyers far more need to have for Factory supplied melamine two tone cups for Zambia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg , Cambodia , Grenada , With strong technical strength and advanced production equipment, and SMS people purposefully , professional, dedicated spirit of enterprise. Enterprises took the lead through the ISO 9001:2008 international quality management system certification, CE certification EU ; CCC.SGS.CQC other related product certification. We look forward to reactivating our company connection.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Bangladesh Melamine Commercial directed by Atiqul Huda from Nilachal Productions.Enjoy!
Decided to make new wings for my older Craftsman table saw.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.











