Factory Price melamine butter knife for Denver Factories
Factory Price melamine butter knife for Denver Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We strive for excellence, service the customers", hopes to become the best cooperation team and dominator enterprise for personnel, suppliers and customers, realizes value share and continuous promotion for Factory Price melamine butter knife for Denver Factories, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Angola , Riyadh , Insisting on the high quality generation line management and customers expert assistance, we now have designed our resolution to offer our buyers using the to start with amount getting and just after services practical experience. Maintaining the prevailing friendly relations with our buyers, we however innovate our solution lists all of the time to satisfy the brand new demands and adhere to the most up-to-date development of the market in Malta. We are ready to face the worries and make the improve to understand all the possibilities in international trade.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Go Ahead, & Make An Impression : http://goo.gl/Lx4ejX
Please SUBSCRIBE to our YouTube Channel: http://goo.gl/ZAIjCr
B.Vikram Reddy
Cell: 9395166659
Proprietor
LIFE STYLE ENTERPRISES
A Complete Kitchenware Showroom
Sales & Service
Stainless Steel, Crockery, Kitchenware, Plastic Goods, Electrical Home Appliances, Gift Articles, Novelties Showroom
Plot No.24, Hyderguda,
Beside MORE Super Market, Attapur,
Hyderabad – 500 048
Phone: 040 – 6455 4700 / 6999 4800
Timings: 10AM to 10PM (all days)
Email: lifestyle.entrpss@gmail.com
Please visit to choose from a wide range of kitchen appliances Mixie, Chimney, Gas Stove, Steel Aluminium Utensils, Ceiling and Exhaust Fans, Water Filters and RO UV Filters, Electric Rice Cookers, Mixer Grinders, Roti Makers, Iron Boxes, Non-stick Cookware, Brass Pooja material, Glass and Crockery sets,
We provide free neighborhood door delivery, even for Rs.500 item …
We also have our own service center for excellent repairs of your existing Mixer Grinders, Pressure Cookers, Gas Stove, AC, Washing Machine, etc.
All leading Brands : Prestige, Bajaj, Butterfly, Preethi, Eureka Forbes, Aquaguard, Philips, Panasonic, Hawkins, Pigeon, LG, Nakshatra, Cello, Milton, Havells, Chef Pro, Maple, Kent,
Aquafresh, Swach
http://lalmediamagic.blogspot.in
http://www.facebook.com/lal.mediamagic
http://www.dailymotion.com/lalmediamagic
http://www.youtube.com/channel/UCVTvUGlMeP_lFgA379EJQ7Q
http://twitter.com/LalMM9
http://plus.google.com/+LalMediaMagic
http://dizivizi.com/maps/a/a/_-_/a/a/loc/17.354657786462504,78.42166543006897,19z
(dealers,traders,distributors,store in neighborhood of mehdipatnam, gudimalkapur, asifnagar, rethibowli, langarhouz, kishenbagh, upparpally, rajendranagar)
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!










