Factory supplied melamine pizza plate Supply to United States
Factory supplied melamine pizza plate Supply to United States Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT180 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our company for the long-term to develop together with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for Factory supplied melamine pizza plate Supply to United States, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Bahamas , Ethiopia , We believe with our consistently excellent service you can get the best performance and cost least products from us for a long term . We commit to provide better services and create more value to all our customers. Hope we can create a better future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Do you have a dated bathroom vanity that needs to be updated. Try this simple Chalk Paint tutorial for updating you bathroom vanity.
Such an amazing bathroom remodel transformation!
To see the rest of this post visit our blog:
http://www.remodelaholic.com/chalk-paint-bathroom-vanity-makeover/
“Thanks for watching! Don’t forget to please like this video and subscribe to Remodelaholic for more upcoming videos!
Please also be sure to check out and follow us on our other social media channels:
Instagram: https://www.instagram.com/remodelaholic/
Facebook: https://www.facebook.com/Remodelaholic/
Pinterest: https://www.pinterest.com/Remodelaholic/
Twitter: https://twitter.com/Remodelaholic
Google +: https://plus.google.com/+RemodelaholicBlog/posts
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.











