Factory wholesale melamine dinner plate to Curacao Manufacturer
Factory wholesale melamine dinner plate to Curacao Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We not only will try our greatest to offer you excellent services to just about every client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Factory wholesale melamine dinner plate to Curacao Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Mali , Argentina , Indonesia , All our staffs believe that: Quality builds today and service creates future. We know that good quality and the best service are the only way for us to achieve our customers and to achieve ourselves too. We welcome customers all over the word to contact us for future business relationships. Our products are the best. Once Selected, Perfect Forever!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Yinshine Crack Design 3pc setting for 4 12pc B01DEX169S
The antique ceramic crackled finish is an interesting visual effect. The Yinshine place setting is populated with the usual casual dining three. Service plate, Salad plate and Bowl. I will have to ask if matching cup and saucer. breadplate accessories are available.
The plates are melamine and virtually indestructible. This is the perfect choice for an active dining area. Chips and breaks are just not likely. I have in a pinch popped one in the oven with the bread to freshen the bread up. And made gooey cheese topped nachos and popped the plate in the oven. It is handy to let it set out with a cover and put the galley back in order then go and take in some mind numbing TV and Snacks. The more harsh detergents in dish washer pellets has had no effect other than to acid burn the leftover food particles off the surface. Melamine is FDA aproved for temperatures under 160F to not leach. Malamine contains no BPA.
Nice looking, extremely durable. effective portional allocation. A good general duty setting. This package has four settings of three plates. And as I mentioned earlier I have not shopped for matching cup and saucer.
==–+ Product sample provided for fair review
MDL#: Blue
ASIN: B01DEX169S
URL: http://www.amazon.com/dp/B01DEX169S
My Review:
MyYouTube: https://youtu.be/rUJ532v037o
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.











