Factory supplied melamine outdoor dinnerware to Amsterdam Importers
Factory supplied melamine outdoor dinnerware to Amsterdam Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Assume full responsibility to satisfy all needs of our clients; achieve continual advancements by endorsing the expansion of our purchasers; turn into the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of clients for Factory supplied melamine outdoor dinnerware to Amsterdam Importers, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Kuwait , Rome , We have sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.










