High Definition For christmas melamine dinnerware to kazakhstan Factories
High Definition For christmas melamine dinnerware to kazakhstan Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of your crucial certifications of its market for High Definition For christmas melamine dinnerware to kazakhstan Factories, The product will supply to all over the world, such as: New Delhi , Nigeria , Orlando , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and products. For anyone who is interested in our company and items, please make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are going to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please really feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we are going to share the most effective trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It can rip, crosscut, and miter, and ‘swap’ between sawing and routing in seconds. Our new design is portable too! Plans and hardware available at http://www.a2equipment.com
Features:
• Precision extruded guide rails provide a stable and consistent cut (at least 1/32″ over four feet)
• Patented Gap Guides allows for sub 8 second tool changes
• Zero Offset Geometry allows the saw carriage to sit flush with the bottom of the guides, maximizing the depth of cut
• Crystal Clear and ultra tough polycarbonate carriages lets you see your work
• Easy to add a miter fence for accurate miter cuts
• Ultra low friction bearing lower support eliminates rollers, reducing complexity and enabling easy cutting of materials like lattice work
First off I took this design from “The Family Handyman” and altered she size to fit my needs. I will post a diagram of the original plans on my Facebook page if you would like to see them. Easy and professional looking. I made several of these units, some of different widths to fit my garage running almost the full length of the garage wall. I made then as tall as my shelfs that are hanging from the ceiling(you can check that video out if you later).
Building plans:
https://www.facebook.com/Code3Imagination/posts/827676224064905
Here is what you will need for this project
Required Tools for this Project
Have the necessary tools for this DIY project lined up before you start—you’ll save time and frustration.
Clamps
Cordless drill
Circular saw or jigsaw
Stud finder (if you walls are finished and painted)
Bolt cutter
Level
Flush trim knife for the edge banding, if needed
Required Materials for this Project
Avoid last-minute shopping trips by having all your materials ready ahead of time. Here’s a list.
3/4″ x 11-3/4″ x 8’ melamine shelf board (2) or use full 4′x8′ sheets to cut to length if making multiple units
3/4″ x 15-3/4″ x 37-1/2″ melamine shelf board (1), I had old melamine shelves and used them(bonus)
White edge banding for unfinished edges.
3/4″ x 2-1/2″ x 8′ pine boards (3) or 2″x6″x10′ ripped and cut down to sizes(saved
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!











