Factory supplied melamine kids mug for Zambia Factories
Factory supplied melamine kids mug for Zambia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
That has a sound business credit history, outstanding after-sales service and modern producing facilities, we have earned an superb popularity amid our buyers across the planet for Factory supplied melamine kids mug for Zambia Factories, The product will supply to all over the world, such as: India , Finland , Colombia , We attained ISO9001 which provides solid foundation for our further development. Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments. It is our great honor to meet your demands. We are sincerely expecting your attention.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is such a cool design, I can barely bring myself to sell it. It’s all clever angles and it just screams ‘modernist’, but it also has the brilliant textured effect that is seen in Pukeberg pieces of this era, reminiscent of ice. Englund worked for Pukeberg from 1966.
Height: 5 cm
Width: 15 cm
Weight. 800 g
Stickered “pukeberg sweden” and “design eva englund”
Condition: very light wear to base and stickers, a line from manufacture, a few unintended bubbles
Our Reference: 2661
http://www.modernistglass.com/glasspieces/view/2661
Price: US $130.00 + shipping
It is a common practice to eat on banana leaves in Southern India. Large stocks of banana leaves are cut one by one into plates, almost mechanically by this man in the vegetable market of Town Hall area in Coimbatore.
This footage is part of the professionally-shot broadcast stock footage archive of Wilderness Films India Ltd., the largest collection of HD imagery from South Asia. The collection comprises of 100, 000+ hours of high quality broadcast imagery, mostly shot on HDCAM / SR 1080i High Definition, Alexa, SR, XDCAM and 4K. Write to us for licensing this footage on a broadcast format, for use in your production! We are happy to be commissioned to film for you or else provide you with broadcast crewing and production solutions across South Asia. We pride ourselves in bringing the best of India and South Asia to the world…
Please subscribe to our channel wildfilmsindia on Youtube for a steady stream of videos from across India. Also, visit and enjoy your journey across India at www.clipahoy.com , India’s first video-based social networking experience!
Reach us at rupindang [at] gmail [dot] com and admin@wildfilmsindia.com
To SUBSCRIBE click the below link:
www.youtube.com/subscription_center?add_user=WildFilmsIndia
Like & Follow Us on:
Facebook: www.facebook.com/WildernessFilmsIndiaLimited
Website: www.wildfilmsindia.com
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.










