Factory supplied melamine coffee mug Supply to Switzerland
Factory supplied melamine coffee mug Supply to Switzerland Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of your crucial certifications of its market for Factory supplied melamine coffee mug Supply to Switzerland, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Honduras , Milan , Our professional engineering group will always be ready to serve you for consultation and feedback. We're able to also offer you with absolutely free samples to meet your requirements. Finest efforts will likely be produced to offer you the ideal service and goods. For anyone who is thinking about our company and merchandise, be sure to contact us by sending us emails or contact us quickly. As a way to know our merchandise and firm. lot more, you can come to our factory to find out it. We'll always welcome guests from all over the world to our business to build company relations with us. Be sure to feel free to get in touch with us for business and we believe we've been intending to share the top trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.foodservicewarehouse.com/american-metalcraft/c12278.aspx
While maintaining its historical core business in Pizzeria supplies, Bar supplies, and Plate Covers, the company added over 800 new items for the Kitchen and the Buffet line. American Metalcraft has successfully re-positioned itself as one of the premier tabletop supply manufacturers in the foodservice industry and still has kept true to its core products.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!











