Discount Price melamine cutting board Wholesale to Namibia
Discount Price melamine cutting board Wholesale to Namibia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for Discount Price melamine cutting board Wholesale to Namibia, The product will supply to all over the world, such as: Panama , Durban , Armenia , With more and more Chinese products and solutions around the world, our international business is developing rapidly and economic indicators big increase year by year. We have enough confidence to supply you both better solutions and service, because we've been more and more powerful, specialist and experience in domestic and international.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Table Spoons http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Table Spoons Discount
Similar videos:
https://www.youtube.com/watch?v=Qe2b15i5aZc
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handled Table Spoons by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Please subscribe to our channel
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.










