Factory supplied christmas melamine dinnerware for Rio de Janeiro Manufacturer
Factory supplied christmas melamine dinnerware for Rio de Janeiro Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for Factory supplied christmas melamine dinnerware for Rio de Janeiro Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Maldives , Czech , Since our establishment, we keep on improving our products and customer service. We are able to provide you with a wide range of high quality hair products at competitive prices. Also we can produce different hair products according to your samples. We insist on high quality and reasonable price. Except this, we provide best OEM service. We warmly welcome OEM orders and customers all over the world to cooperate with us for mutual development in the future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ever wonder about the stuff on your pans that keeps food from sticking? It’s called Teflon, and Dr. Kiki explains the science of the slippery stuff in this episode of Food Science
Day 3 and the melamine cups are gone, the filter pump has been replaced with one that creates less of a whirlpool effect, some plants have been added and aliens have deposited a sunken aircraft carrier that’s apparently pretty nice to hide in (1:10).
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.











